7 op de 10 jongeren kookt niet dagelijks: tijdsdruk duwt Gen Z richting snelle maaltijden
Daarom zet HAK, het populaire merk van groenten en peulvruchten, in op 'groen gemak' met haar nieuwe Easy Eats-gamma.
Zeven op de tien jongeren tussen 16 en 27 jaar koken niet elke dag. Wanneer de tijd ontbreekt, kiezen veel Gen Z’ers sneller voor instantnoedels, afbakpizza of takeaway. Dat blijkt uit onderzoek in opdracht van groenten- en peulvruchtenproducent HAK bij meer dan 1.000 jongeren. Om in te spelen op deze trend lanceert HAK haar nieuwe Easy Eats-gamma: snelle, voedzame maaltijden boordevol groenten en peulvruchten. De reeks bestaat uit Pasta Pomodoro, Tex Mex Chili en Teriyaki Noodles, klaar in enkele minuten en perfect voor drukke dagen. Zo kunnen jongeren gezond én snel eten zonder in te boeten op smaak of gemak.
Bijna de helft van de jongeren kiest minstens vier dagen per week voor een snelle maaltijd, ook al weten ze dat die vaak minder voedzaam is. Daarom lanceert HAK Easy Eats: snelle maaltijden met veel groenten die gezonder én betaalbaar zijn.
Minder koken, flexibeler eten
Zelf maaltijden bereiden gebeurt bij veel jongeren minder vaak. Slechts 33% maakt dagelijks zelf lunch klaar en amper 30% kookt elke dag een warme maaltijd. Tijdgebrek wordt daarbij het vaakst genoemd als reden.
Ook de eetgewoonten veranderen. Veel jongeren houden zich minder aan klassieke eetmomenten zoals ontbijt, lunch en avondeten. Ze eten eerder wanneer ze honger hebben. De helft verkiest kleinere porties verspreid over de dag.
Wanneer ze eten, moet het vooral praktisch zijn: een maaltijd moet snel klaar zijn en voldoende vullen. Voor 71% van de jongeren is een maaltijd die goed vult belangrijk, terwijl de helft voeding ook makkelijk wil kunnen meenemen.
Gezonde intenties botsen met gemak
Hoewel veel jongeren (50%) aangeven gezonder te willen eten, speelt gemak een grote rol in hun uiteindelijke keuze. Zes op de tien jongeren zeggen dat ze gezonder zouden eten als dat makkelijker was.
Wanneer er weinig tijd is, wordt voedingswaarde minder doorslaggevend. Meer dan de helft (54%) zegt dat gezonde voeding dan minder zwaar doorweegt in hun keuze. Snelle maaltijden of takeaway worden dan vaak het alternatief. Een kwart van de jongeren bestelt wekelijks eten, één op de tien zelfs meerdere keren per week.
Gezond en snel combineren
“Het leven van jongeren wordt steeds drukker en eetmomenten zijn minder vast dan vroeger. Net op die momenten wordt sneller gekozen voor minder voedzame opties”, zegt Lien Weverbergh, brand manager HAK België. “Ons onderzoek toont dat veel jongeren gezonder willen eten, denk bijvoorbeeld aan de protein-hype bij Gen Z'ers. Zolang de gezondere opties maar snel en eenvoudig blijven, willen ze kiezen voor maaltijden zoals Pasta Pomodoro, Tex Mex Chili en Teriyaki Noodles.”
Volgens de Belgische voedselconsumptiepeiling van Sciensano eten Belgen gemiddeld 160 gram groenten per dag, terwijl minstens 300 gram wordt aanbevolen. Slechts 7% van de volwassenen haalt die richtlijn en ook peulvruchten blijven ondervertegenwoordigd in het dagelijkse dieet.
Om daarop in te spelen ontwikkelt HAK producten die snel te bereiden zijn én rijk aan groenten en peulvruchten.
Het Easy Eats-gamma, waaronder Pasta Pomodoro, Tex Mex Chili en Teriyaki Noodles, is vanaf mid april beschikbaar bij Carrefour voor een aanbevolen verkoopprijs van €2,99 en maakt gezond eten makkelijker dan ooit.
Pasta Pomodoro: pasta, tomaat, courgette, wortel, witte bonen
Tex Mex Chili: zilvervliesrijst, quinoa, tomaat, mais en kidneybonen
Teriyaki Noodles: orzo, wortel, pompoen, abrikozen, kikkererwten & linzen
Over HAK:
HAK werd in 1952 opgericht in het Nederlandse Giessen en verwerkt groenten en peulvruchten. Transparantie, kwaliteit en nabijheid staan centraal. Sinds 2023 is HAK een B Corp, een certificering voor bedrijven die zich inzetten voor een positieve impact op mens, milieu en maatschappij. HAK wil zoveel mogelijk mensen helpen om vaker groenten en peulvruchten te eten door gezonde voeding makkelijker en toegankelijker te maken.
Over het onderzoek: Het onderzoek werd in 2025 uitgevoerd bij 1.014 Gen Z’ers (16-27 jaar) in samenwerking met onderzoeksbureau Markteffect. De steekproef is representatief naar geslacht en regio.


